Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 8-16 hod (So 8-12)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Stěny v interiéru
  4. Malířské válečky
  • Štítky blogu

Potřebujete poradit?

Potřebujete poradit s výběrem? Neváhejte se zeptat
Potřebujete poradit s výběrem? Neváhejte se zeptat
+420 608 861 410 Po-Pá 8-16 hod (So 8-12)

Malířské válečky

Válečky, podobně jako štětce, také najdeme v různých velikostech a provedeních. Velikost – tj. šířku válečku volíme podle rozměru natírané plochy. Opět je důležité použití, druh natíraného povrchu a druh použité barvy. Pro příležitostné natírání a malování postačí válečky v kvalitě standardní - popřípadě standartní malířské sady, ty jsou určeny na všechny rovné plochy a omítky v interiéru.

Na disperzní barvy používáme polyesterové (s vlasem 18 mm), na latexové a disperzní barvy používáme polyakrylové válečky s vlasem 16-18 mm.


Universální válečky jsou určeny pro interiér i exteriér s mírnými nerovnostmi, mají vnitřní polstrování, které ale nesaje barvu, dobře harmonizuje běh válečku po povrchu.

Lakovací válečky se používají na lakování a nanášení vodou ředitelných a syntetických barev na rovné plochy (zejména podlahy) v interiéru.

Jednoduchý je z molitanu nebo nylonu s vlasem lze použít i pro epoxidové a dvousložkové barvy, nepouští chlup.
Polyamidové válečky s chlupem 6 mm se používají na latex, dvousložkové a antikorozní barvy. Také na barvy olejové. Polyamidové válečky s větším vlasem (12 mm) slouží na akrylátové barvy, pevné a tuhé barvy.
Polyesterové válečky s krátkým nebo dlouhým vlasem se používají pro vodou ředitelné barvy.
Polyakrylové s krátkým vlasem (4 mm) na tuhé barvy.

Přírodní mohérové válečky s kratičkým vlasem (4 mm) jsou určeny na polyesterové a vysoce viskózní nátěry. Přírodní velurový váleček slouží na všechny laky, základové a antikorozní barvy. Flockované válečky mají speciální úpravu na odvod vzduchových bublin (jsou ze strany proláklé směrem dovnitř). Povrch nátěru je velmi kvalitní a jednolitý.

Na disperzní, latexové a silikátové barvy se používá přírodní váleček typu beránek z přírodního materiálu s dlouhým vlasem (22 mm).

Speciální skupinu tvoří strukturální a kreativní válečky. Strukturální se využívají na dosažení plastických efektů a struktur pomocí vlhké omítky nebo plastické nátěrové hmoty. Dekorační vytvářejí na natřenou zaschlou plochu vzor další barvou. Necháme si vždy nejdřív ukázat vzorník, abychom věděli, co který povrch vytvoří. Poté se ale nebudeme bát popustit fantazii a experimentovat. Stejným druhem válečku lze natírat jedním směrem, ale také vytvářet různé kombinace, střídat směry běhu barevné stopy. Barvu na kreativní válečky nanášíme přímo z vaničky, štětcem, rukavicí, houbou – i způsob nanášení může ovlivnit vzor. Po nanesení barvy si nejdříve vyzkoušíme stopu na papíru a projedeme váleček. Válečky mají buď na povrchu plastický vzor, nebo různě upevněné kousky fólií, kůže, mohou být s nakrabacenou textilií, dále s mořskou nebo umělou houbou... Kromě válečků používáme pro speciální efekty také malířské rukavice nebo houby. Kreativní válečky mají speciální držáky a samostatné vaničky.

Na rohy, které nechceme olepovat jsou linkovací válečky, mají bariéru,která brání zabarvení sousedního povrchu nebo stěny.
Pak je tu ještě řada naprosto speciálních různě zakřivených válečku na rohy, trubky, vlnité plochy a potrubí nebo masivní váleček na vlnité plechy, používá se na střechy.

Při nákupu válečku pečlivě sledujeme, jak velký má otvor pro držadlo. Setkáváme se zde s rozměrem 6 nebo 8 mm. Čili váleček a samostatné držadlo musejí mít stejný průměr.
Podobně jako štětce, válečky vždy po rozbalení šetrně umyjeme. Nepoužíváme žádné razantní saponáty nebo vysoké koncentrace, zacházíme s ním jako s jemným prádlem. Po vymytí v jemném saponátu jej řádně opakovaně propláchneme, vyklepeme vodu (nejlépe o hranu boty) a necháme zavěšený za rukojeť pozvolna proschnout. V průběhu schnutí můžeme přejet rukou a učesat vlas. Pracujeme vždy s válečkem řádně nasáklým barvou. Po prvním namočení projedeme kontrolní stopu na pomocném materiálu, aby barva zaplnila celý povrch plochy válečku a rovnoměrně se nasákla, pak teprve jdeme na definitivní místo. Po práci jej ihned vymyjeme, jinak ve středu přischne barva a bude se zadrhávat a již nikdy jej neužijeme na kvalitní práci. Musíme-li udělat přestávku při práci, vložíme celý váleček do igelitového pytle nebo tašky, aby nezačal zasychat.

K nářadí se oplatí použít aspoň jednoduché příslušenství – hranaté kbelíky, vaničky na barvu a odkapávací mřížky, šetří nám barvu a zjednodušuje práci, zejména, nemáme-li „grif“. Bezvadné jsou také různé teleskopické tyče, které nás ušetří akrobatických kousků na řebříku nebo balancování uprostřed natřené podlahy.

Zda volit váleček nebo štětec je také trochu věc vkusu. Malovat na zdi je jednodušší válečkem. Na penetraci ale nejdřív vezmeme štěku. První nátěr na podlahu se zase vyplatí udělat štětcem, abychom barvu dobře dostali do povrchu. Pokračovat můžeme válečkem. Válečkem lépe udržíme jednolitou a stejně vysokou vrstvu barvy. Určitě jej použijeme při natírání plotu z pletiva, nechceme-li u něj strávit celý víkend a probírat každé oko štětcem.

 

Zdroj: http://loskutak.nova.cz/clanek/naradi/malirske-valecky.html

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

U nás nakoupíte materiál na rekonstrukci domu od sklepa až na půdu

Zabýváme se prodejem barev a laků všeho druhu od léty osvědčených značek. Nabízíme barvy na dřevobarvy na kovbarvy do interiérubarvy na betonauto produktynářadí a malířské pomůcky. Mícháme a tónujeme barvy - celkem 18 tisíc odstínů - vybere si opravdu každý.

U nás seženete barvy pro nátěr všech části domu od nátěru plotu po nátěr dřevěných konstrukcí či plechové střechy. Pokud by jste některý z produktů v naši nabídce nenašli, neváhejte nás kontaktovat pokusíme se navrhnout alternativu, či produkt pro Vás sehnat.

Pokud by jste si nebyli s čímkoli jistí před realizací Vašeho projektu, můžete se obrátit na náš školený personál na tel 608 861 410 nebo v prodejně v Třinci. Těšíme se na Vaši návštěvu.

 

Platit můžete kartami

Mallcart.cz
Frýdecká 494
Třinec 739 61

Odborné poradenství
Potřebujete poradit s výběrem? Neváhejte se zeptat
Potřebujete poradit s výběrem? Neváhejte se zeptat
Po-Pá 8-16 hod (So 8-12)
1993 - 2021 © MALLCART.CZ - obchodní dům barev a laků Třinec - Všechna práva vyhrazena. Design: Poradnyweb.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz